ABB ACS880-01-040A-5 AC Inverter Drive
Out of stock
Gear Icon Product description and type information
- Brand: ABB
- Model: ACS880-01-040A-5 + E200
- Type: Single Drive (AC Inverter)
- Part Number: 3ABD00038117-D
Technical Specs:
- Rated Power: 22 kW normal duty (30 HP)
- Rated Voltage: 380-500 V AC, 3-phase (nominal 500 V)
- Rated Current: 40 A normal duty
- Frequency: 50/60 Hz
- Overload Capacity: 110% for 1 min (normal duty)
- Control Method: Direct Torque Control (DTC), scalar/V/f, vector control
- Output Frequency Range: 0-500 Hz
- Communication: Modbus RTU (standard)
- EMC Filter: +E200 EMC filter for 2nd environment C3, TN grounded network
- Brake Chopper: Built-in
- Enclosure Rating: IP21 / UL Type 1
- Operating Temperature: -15°C to +55°C (derating above 40°C)
- Storage Temperature: -40°C to +70°C
- Humidity: 5-95% RH (non-condensing)
- Dimensions: 260 x 200 x 580 mm
- Weight: 19 kg
- Country of Origin: Finland
- HS Code: 8504.40
SKU:CE-02-02-01-6152428436481
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.