nVent ERIFLEX 569051 Single Pole Distribution Block UD-400212CU
Lagerbestand: 2
Abholverfügbarkeit konnte nicht geladen werden
Product description and type information
Part Number: 569051
Alternate Part Number: UD-400212CU
UPC: 782856687603
Type: Single Pole Distribution Block
Max Current Rating (IEC): 400 A
Max Working Voltage (IEC): 1000 VAC/1500 VDC
Short Circuit Current: 10 kA
Line Side Connections: 2 cables
Line Side Wire Size: 35 to 95 mm² compact stranded, 8 to 3/0 AWG
Load Side Connections: 12 cables
Load Side Wire Size: 2.5 to 10 mm² compact stranded, 2.5 to 10 mm² stranded (ferrule), 14 to 6 AWG
Conductor Material: Copper (tinned copper block)
Housing Material: Thermoplastic, Halogen-Free
Protection Class: IP20 (finger-safe)
Dimensions: 96 x 56 x 50 mm (3.79 x 2.20 x 1.99 in)
Weight: Approx. 420 gram
Mounting: DIN rail or panel mount with screws
Certifications: CE, UL (CSA C22.2 No. 158), IEC 60947-7-1, EN 45545 HL3/R23, RoHS compliant
Applications: Power distribution in industrial automation, solar applications, HVAC, control panels
Artikelnummer:AA-02-05-02-6152427477492
12 Monate Garantie
12 Monate Garantie
Heute bestellt = Heute versandt
Über 15.000 zufriedene Kunden
Über 15.000 zufriedene Kunden
Lieferung & Rücksendungen
Lieferung & Rücksendungen
Warum bei uns kaufen
Warum bei uns kaufen
Wie wir uns abheben:
1. Wir sind ein 100% niederländisches Unternehmen mit einem Lager in den Niederlanden.