Festo CPE18-M1H-5/3G-1/4 Pneumatic Valve
Stock: 2
Gear Icon Product description and type information
Brand: Festo
Model: CPE18-M1H-5/3G-1/4
Part Number: 170247
Type: Pneumatic Valve, 5/3-Gate Valve
Order Number: 170247
Size: 18 mm
Port Connection: G1/4 (1/4-inch threaded ports)
Actuation Type: Pneumatic, Spring Return or Double-Acting (depending on the configuration)
Pressure Range: 0.3 to 10 bar
Flow Rate: Typically 1000 L/min at 6 bar
Response Time: Approx. 12 ms
Voltage Options: Available in 24V DC or 230V AC versions for solenoid actuation
Mounting Type: Direct or manifold mounting options
Material: Aluminum body, Plastic cover
Port Type: G1/4 (BSP thread) for connection with pneumatic tubes or fittings
Environment: Suitable for a wide range of industrial environments (IP65 protection class)
Electrical Connection: Standard plug-in connections for solenoids.
Compact: Space-efficient design that can fit into tight control panel setups or machinery.
Low Power Consumption: Energy-efficient solenoids for lower operational costs.
Durability: Long service life, even in harsh industrial conditions.
Dimensions: Length: 200 mm ,Width: 18 mm Height: 60 mm
Weight: Approx. 400 grams
SKU:BE-06-05-05-6152427347382
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.