Parker Ermeto RHD08L0.2BOMD71 Non Return Valve
Stock: 10
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
Brand: Parker
Model: RHD08L0.2BOMD71
Type: Non Return Valve
Part Number: RHD08L0.2BOMD71
Connection 1: 8mm, EO 24° cone end
Connection 2: 8mm, EO 24° cone end
Cracking Pressure: 0.2 bar
Max Operating Pressure: 400 bar
Material: Stainless Steel
Seal Material: NBR (Buna-N)
Temperature Range: –35°C to +120°C (with NBR seals)
Application: Prevents backflow in hydraulic systems
Mounting: Inline installation
Series: RHD Light Series
Standards: DIN EN ISO 8434-1 compliant
Packaging: 1/pack
SKU:01-AA-01-10-01-6152427431494
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.