Phoenix Contact ELR W3-24DC/500AC-9 3~Phase Reversing Contactor
Stock: 2
Gear Icon Product description and type information
- Brand: Phoenix Contact
- Model: ELR W3-24DC/500AC-9
- Type: 3-Phase Reversing Contactor/Solid State Relay
- Part Number: 2297316
- Technical Specs:
- Function: 3-phase reversing solid-state contactor for motor control
- Input Voltage: 24 V DC
- Input Current: 8 mA
- Output Voltage: 3 × 48–550 V AC ~3-phase
- Output Current: 9 A per phase
- Output Power: 3 × 3 kW at 400 V AC
- Switching Type: Zero-cross switching
- Load Type: Resistive/inductive
- Overload Capacity: 16 A for 1 s
- Leakage Current: < 3 mA
- On-State Voltage Drop: ≤ 1.6 V per phase
- Turn-On Time: ≤ 1 ms
- Turn-Off Time: ≤ 1 ms
- Isolation Voltage: 4 kV
- Surge Voltage: 6 kV
- Protection: Built-in varistor (MOV) surge protection
- Cooling: Natural convection
- Mounting: DIN rail (TS 35)
- Connection: Screw terminals (0.2–2.5 mm²)
- Operating Temperature: -25 °C to +60 °C
- Storage Temperature: -40 °C to +85 °C
- Additional Features:
  - Zero-voltage switching reduces EMI
  - LED status indicators
  - Compact design
  - High switching frequency (up to 600 cycles/h)
  - No wearing parts (solid-state)
- Certifications: CE, UL Listed (E172140), CSA, EAC
- Discontinued
Dimensions: 130 x 100 x 130 mm
Weight: 800 g
Country of Origin: Germany
HS Code: 8536.49
SKU:CA-07-06-07-6152428586551
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.