SDKELI LS0627BN M05 Laser Lidar
Stock: 10
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
SDKELI LS0627BN/M05 Laser Lidar Specifications:
Brand: SDKELI
Model: LS0627BN/M05 (also referred to as LS2-0627BN/M05)
Product Type: Laser Lidar (Obstacle Avoidance Type)
Technical Specifications:
- Power Supply: DC 9 V to DC 30 V
- Power Consumption: Typical 3 W
- Power-On Time: Typical 6 s
Outputs:
- OUTPUT1: Protection zone 1 enters OFF state when any obstacle is detected
- OUTPUT2: Protection zone 2 enters OFF state when any obstacle is detected
- Output Form: NPN (for BN models); supports PNP in BP variants
- Laser Light Source: 905 nm wavelength, Class 1 laser product (safe for human eyes)
- Scanning Angle: 270°
- Angle Resolution: 0.5°
- Scanning Speed: 25,000 measurements per second
- Single Turn Scanning Time: 40 ms
Detection Range:
- Maximum scan radius: 20 m
- 6 m @ 70% reflectance (white object)
- 2 m @ 10% reflectance (black object)
- Accuracy: Maximum measurement error: ±4 cm @ 1sigma
Configurable Functions:
- Protection zone configuration
- Response time adjustable (40 ms/r)
- Zone group switching: 4 groups of external input signals (Z1, Z2, Z3, Z4) for 16 zone groups
- 4 working modes (default Mode 1)
- Up to 16 groups of definable detection areas, customizable to any complex/irregular shape
- Cable Length: ≤ 30 m
- Ambient Light Immunity: 15,000 Lux
- Shock Resistance: Acceleration 10 g, pulse duration 16 ms, three axes, 1000 ± 10 times per axis
- Vibration Resistance: Frequency 10 Hz ~ 55 Hz, amplitude 0.35 ± 0.05 mm, three axes, 20 times per axis
- Standards Compliance: EN 61558-2-3 (safety standard for transformers, applicable to laser safety)
Physical Specifications:
- Dimensions: 62 mm (width) × 64 mm (height) × 84.2 mm (depth)
- Weight: 250 g
- Protection Rating: IP65
- Installation Options: Horizontal (SZ), Vertical (CZ), Scatter shield (FZ)
Country of Origin: China
HS Code: 9013.80.90
SKU:AB-02-04-01-6152427654619
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.