ABB PSTB370-600-70 High Performance Soft Starter - 1SAF898115R7000
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
- Brand: ABB
- Model: PSTB370-600-70
- Type: High Performance Soft Starter
- Part Number: 1SFA898115R7000
- Technical Specs:
- Rated Operational Voltage (Ue): Main Circuit 208-600 V AC
- Rated Operational Current (Ie): 370 A , Inside Delta Connection: 640 A
- Rated Operational Power: In-line: 220-230 V 110 kW, 380-400 V 200 kW, 500 V 257 kW; Inside-delta: 220-230 V 200 kW, 380-400 V 355 kW, 500 V 450 kW
- Short Circuit Current Rating: 65 kA at 600 V
- Overload Capacity: 115% of continuous FLA
- Standards: IEC 60947-4-2, UL 508
- Wire Size: 2/0 AWG-500 kcmil (2 per phase)
- Certifications: IEC 60947-4-2, UL 508
Dimensions: 260 x 470 x 280 mm
Weight: 22 kg
Country of Origin: Sweden
HS Code: 8504.40
SKU:01-AD-02-13-01-6152428834881
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.