ABB 10DS3111C Electromagnetic Flow Meter
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
- Brand: ABB
- Model: 10DS3111C
- Type: Electromagnetic Flow Meter
- Order Number: 9701N1004/A1
- Technical Specs:
- Measuring Principle: Electromagnetic
- Nominal Diameter: DN 200
- Materials: Hard Rubber liner/ 1.4571 Titanium stabilised steel (AISI 316Ti)
- Electrode Material: Hastelloy C (A1 likely indicates Hastelloy C)
- Process Connection: Flange DN 200 PN 10
- Maximum Pressure Rating: 10 bar at 20 °C
- Process Temperature Range: -20 °C to +90 °C
- Ambient Temperature Range: -20 °C to +60 °C
- Q. MaxDN: 1080 m3/h
- Accuracy: ±0.5 % of rate
- Repeatability: ±0.15 % of rate
- Conductivity: ≥ 5 µS/cm
- Output Signal: 4–20 mA (active/passive)
- Power Supply: 100–240 V AC, 50/60 Hz or 24 V DC/AC (depending on transmitter)
- Protection Class: IP67 / NEMA 6P
- Additional Features:
  - Fully welded construction for high durability
  - No moving parts – maintenance-free
  - Empty pipe detection
  - Bi-directional flow measurement
  - Low pressure drop
  - Grounding/earthing electrodes included
- Certifications: CE, PED (Category III), WRAS (drinking water)
Dimensions: 360 x 330 x 480 mm
Weight: 45 kg
Country of Origin: Germany
HS Code:  9026.10
SKU:EB-03-02-026152428596598
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.