Phoenix Contact ELR W3-24DC/500AC-2I-BR Hybrid Motor Starter
Stock: 19
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
- Phoenix Contact
- ELR W3-24DC/500AC-2I-BR
- Hybrid Motor Starter
- Order Nr. 2297109
- 24V DC
- 500V AC
- 2.4A
- Hybrid motor starter for reversing 3~AC motors up to 550 V AC, with 24 V DC input, 2.4 A output current, adjustable overload shutdown, and limited phase failure detection
SKU:AC-07-02-6152425229246
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.