Schneider Electric ATV312H075N4410 Altivar 312 Variable Speed Drive
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
  • Schneider Electric
  • ATV312H075N4410
  • Variable Speed Drive
  • Altivar 312
  • Product destination: Asynchronous motors
  • Assembly style: With heat sink
  • Component name: ATV312
  • Motor power kW: 0.75 kW
  • Motor power hp: 1 hp
  • Rated supply voltage: 380...500 V - 15...10 %
  • Supply frequency: 50...60 Hz - 5...5 %
  • Network number of phases: 3 phases
  • Line current: 3.6 A at 380 V, Isc = 5 kA 2.7 A at 500 V
  • EMC filter: Integrated
  • Apparent power: 2.4 kVA
  • Discontinued
SKU:CA-05-03-01-6152425814886
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.