nVent ERIFLEX 569051 Single Pole Distribution Block UD-400212CU
Stock: 2
Gear Icon Product description and type information
Part Number:                             569051
Alternate Part Number:            UD-400212CU
UPC:                                           782856687603
Type:                                          Single Pole Distribution Block
Max Current Rating (IEC):        400 A
Max Working Voltage (IEC):     1000 VAC/1500 VDC
Short Circuit Current:               10 kA
Line Side Connections:             2 cables
Line Side Wire Size:                  35 to 95 mm² compact stranded, 8 to 3/0 AWG
Load Side Connections:           12 cables
Load Side Wire Size:                2.5 to 10 mm² compact stranded, 2.5 to 10 mm² stranded (ferrule), 14 to 6 AWG
Conductor Material:                 Copper (tinned copper block)
Housing Material:                     Thermoplastic, Halogen-Free
Protection Class:                      IP20 (finger-safe)
Dimensions:                             96 x 56 x 50 mm (3.79 x 2.20 x 1.99 in)
Weight:                                     Approx. 420 gram
Mounting:                                 DIN rail or panel mount with screws
SKU:AA-02-05-02-6152427477492
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.