Moons 130SV04302-3000G-009 AC Servo Motor with Planetary Gear
Stock: 1
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
Brand: Moons
Model: 130SV04302-3000G-009
Type: AC Servo Motor with Planetary Gear
Part Numbers: 130SV04302-3000G-009 / PLF120-12-28-S2-P2
Technical Specs:
- Motor Type: AC servo motor, high-performance series
- Rated Power: 3000 W
- Rated Torque: 9.55 Nm
- Rated Speed: 3000 rpm
- Maximum Torque: 28.65 Nm
- Maximum Speed: 4000 rpm
- Encoder Type: Incremental encoder
- Moment of Inertia: 0.25 kg·cm²
- Voltage: 48 V DC
- Rated Current: 72 A
- Insulation Class: F
- Protection Rating: IP65
- Ambient Temperature Range: 0°C to 40°C
Type: Zhua Lan Planetary Gearbox
Part Number: PLF120-12-28-S2-P2
Technical Specs:
- Gearbox Type: Planetary gearbox, precision series
- Reduction Ratio: 28:1
- Input Speed: Up to 3500 rpm
- Output Speed: 35-1000 rpm
- Efficiency: ≥ 90%
- Material: Aluminum alloy housing
- Additional Features:
- Compact and lightweight design for easy integration
- Low cogging torque for smooth operation
- High overload capacity (300% for 1 second)
- Modular compatibility for Moons servo systems
- Certifications: CE, RoHS compliant
Dimensions:
- Motor Flange Size: 130 x 130 mm
- Motor/Gear Length: 450 mm
- Gear Flange Size: 120 x 120 mm
- Shaft: Diameter 24 mm
Weight: 20 kg
Country of Origin: China
HS Code: 8501.52
SKU:01-CA-07-01-03-6152427973956
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.