Schneider Electric Phaseo ABL8 RPS24030 Power Supply
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
  • Schneider Electric
  • Phaseo ABL8 RPS24030
  • Switch Mode Power Supply
  • This ABL8 regulated switch mode power supply (SMPS) supplies direct current voltage. It has a rated input of 100V to 500V AC, a rated output current of 3A at 24V DC and a rated power output of 72W. It is ideal for supplying DC voltage necessary for automation equipment designed for applications in industrial, commercial and residential applications such as conveying, packaging, control, food & beverage, mining, oil & gas and water. It is also equipped with a PFC (Power Factor Correction) filter. It has LED diagnostics indicator available in the front for troubleshooting instantly. Automatic reset allows short-term faults to be cleared and systems to restart without the need to disturb on-duty maintenance engineers. It installs on DIN rail and is 44mm-wide. It weighs 0,300kg. It is a power supply for industrial use, rail mounting.
SKU:AD-06-02-6152424955948
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.