Schmersal AZM 161SK-12/12RK-024 Solenoid Interlock
Stock: 2
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
Brand: Schmersal
Model: AZM 161SK-12/12RK-024
Type:Solenoid Interlock
Part Number: 101164207
Working Principle: Electromechanical, solenoid interlock, "power to unlock" variant
Housing Material: Glass-fibre reinforced, self‑extinguishing thermoplastic
Gross Weight: 450 g
Dimensions (L × W × H): 130 mm × 90 mm × 30 mm
Safety Contacts: 4 - Auxiliary Contacts: 2
Actuating Directions: 3 - Mechanical Life: ≥ 1,000,000 operations
Holding Force (Fzh): 2,000 N - Latching Force: 30 N
Positive Break Travel: 10 mm - Positive Break Force (min): 20 N
Cable Entry: 4× M16 × 1.5 - Termination: Screw terminals (0.25–1.5 mm²)
Protection: IP 67 - Ambient Temp: –30 °C to +60 °C
Rated Control Voltage: 24 VAC/DC - Power Consumption: 10 W - Thermal Test Current: 6 A
Rated Insulation Voltage: 250 VAC - Impulse Withstand Voltage: 4 kV
Standards & Approvals: EN ISO 13849‑1, EN ISO 14119, EN IEC 60947‑5‑1; IFA, cULus certified
SKU:CC-03-04-04-6152427515507
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.