Phoenix Contact PLC-BPT-24DC/21 Relay Base & Single Relay
Stock: 53
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
Brand: Phoenix Contact
Model: PLC‑BPT‑24DC/21
Type: Relay Base
Part Number: 2900445
Input Voltage: 24 V DC
Connection Method: Push‑in connection, 0.14–2.5 mm² (AWG 26–14)
Number of Contacts: 1 changeover (PDT)
Protective Circuit: Freewheeling diode, polarity protection
Status Display: LED
Mounting: DIN rail NS 35/7.5
Model: REL‑MR‑24DC/21
Type: Single Relay
Part Number: 2961105
Input Voltage: 24 V DC (range 14.4–66 V)
Nominal Current: 7 mA coil current
Weight: 32 g
Housing Material / Flame Rating: Gray, UL 94 V‑0
HS Code: 85366990
Country of origin: Germany
SKU:CC-04-02-02-6152427359323
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.