Siemens 3RK2400-1BQ20-0AA3 Digital I/O Compact Module
Stock: 11
Gear Icon Product description and type information
- Brand: Siemens
- Model: 3RK2400-1BQ20-0AA3
- Type: Digital I/O Compact Module K45 (AS-Interface Slave)
- All tech specs
   - Inputs: 2 digital inputs (16.6...30 V DC, 2-wire/3-wire sensors)
  - Input Current: 6 mA per input (typical)
  - Input Delay: 1.5 ms (standard)
  - Outputs: 2 digital outputs (24 V DC, PNP, 0.2 A per output, short-circuit protected)
  - Total Output Current: 2 A
  - Supply Voltage: 26.5 – 31.6 V DC
  - Power Consumption: Max. 200 mA from AS-i bus
  - Connection: Screw terminals
  - Mounting: Direct mounting
  - Protection Rating: IP20
  - Operating Temperature: -25 °C to +60 °C
  - Storage Temperature: -40 °C to +85 °C
  - LED Indicators: Power, I/O status
  - Diagnostics: Short-circuit, overload, peripheral fault
  - Certifications: CE, UL, cULus
Dimensions: 80 x 40 x 20 mm
Weight: 120 g
Country of origin: Germany
HS code: 853710
SKU:AD-03-03-03-6152428775795
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.