Parker Ermeto RHD10LOMD71 Non Return Valve
Stock: 1
Couldn't load pickup availability
Product description and type information
Brand: Parker Ermeto
Part Number: RHD10LOMD71
Type: Non‑Return Valve (Check Valve)
Material: Stainless Steel
Connection 1: 10mm, 24 degree cone end
Connection 2: 10mm, 24 degree cone end
Cracking Pressure: 1.0 bar
Operating Pressure: 250 bar
Weight: 240g
Customs Tariff Number: 84812010
Working Temperature Range: –35°C to +250 °C
Country of Manufacture: Germany
Packaging: 2/pack
SKU:01-AA-01-02-03-6152427577543
12 Months Warranty
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.