Pepperl + Fuchs NJ50-FP-E2 Inductive Sensor
Stock: 3
Gear Icon Product description and type information
- Brand: Pepperl+Fuchs
- Model: NJ5-18GM50-A2
- Type: Inductive proximity sensor
- All Tech Specs:
  - Material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303 (housing); PBT (sensing face); PVC (cable)
  - Voltage: 10–60V DC (operating voltage)
  - Output Type: PNP, 4-wire (complementary, NO/NC)
  - Rated Operating Distance: 5 mm (sensing distance)
  - Installation: Flush mounting
  - Assured Operating Distance: 0–4.05 mm
  - Reduction Factor (r Al): 0.4 (aluminum)
  - Reduction Factor (r Cu): 0.35 (copper)
  - Reduction Factor (r 304): 0.7 (stainless steel 304)
  - Switching Frequency: 0–500 Hz
  - Hysteresis: 5% (typical)
  - Reverse Polarity Protection: Yes
  - Short-Circuit Protection: Pulsing
  - Voltage Drop: ≤ 3V
  - Operating Current: 0–400 mA
  - Off-State Current: 0–0.5 mA
  - No-Load Supply Current: ≤ 15 mA
  - Switching State Indicator: LED, yellow (all-direction)
  - Connection Type: Cable (PVC, 2 m length, 4-core, 0.5 mm² cross-section)
  - Cable Diameter: 6.2 mm ± 0.2 mm
  - Bending Radius: >10 x cable diameter
  - Operating Temperature Range: -25°C to +70°C (-13°F to +158°F)
  - Storage Temperature Range: -40°C to +85°C (-40°F to +185°F)
  - Protection Rating: IP67 (dust-tight, water-resistant)
  - Standards Compliance: EN IEC 60947-5-2
- Dimension: 50 mm length x 18 mm diameter (cylindrical, threaded M18)
- Weight: 0.12 kg (approximate, including 2 m cable)
- Country of Origin: Germany
- HS Code: 8536.50 (electrical proximity switches)
SKU:AC-04-03-02-6152427855825
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.