nVent ERIFLEX 569252 Single Pole Distribution Block UD-400112AL
Stock: 12
Gear Icon Product description and type information
Part Number:                        569252
Alternate Part Number:        UD-400112AL
UPC:                                       782856687580
Type:                                      Single Pole Distribution Block
Max Current Rating (IEC):    400 A
Max Current Rating (UL):     335 A
Max Working Voltage (UL):  1000 VAC/DC
Max Working Voltage (IEC): 1000 VAC/1500 VDC
Short Circuit Current:           10 kA
Line Side Connections:        1 cables
Line Side Wire Size:              35 to 95 mm² compact stranded, 8 to 3/0 AWG
Load Side Connections:       12 cables
Load Side Wire Size:             2.5 to 10 mm² compact stranded, 2.5 to 10 mm² ferrule stranded,                               14 to 6 AWG
Conductor Material:             Copper or Aluminum (tinned aluminum block)
Housing Material:                 Thermoplastic, Halogen-Free
Protection Class:                  IP20 (finger-safe)
Dimensions:                          96 x 56 x 50 mm (3.79 x 2.20 x 1.99 in)
Weight:                                  Approx. 220 Gram
Mounting:                              DIN rail or panel mount with screws
Certifications:                       CE, UL (CSA C22.2 No. 158), IEC 60947-7-1, EN 45545 HL3/R23
Accessories:               Compatible with nVent ERIFLEX jumpers, DIN rail adapters
SKU:AC-01-06-04-6152427471469
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.