KSB NU038SO-1 Mechanical Seal
KSB NU038SO-1 Mechanical Seal
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
- Brand: KSB
- Model: NU038SO-1
- Type: Mechanical Seal
- Ident number: 01044701 -  Part Nr.: 433
- Technical specifications:
- Shaft diameter: 38 mm
- Seal design: Single cartridge, balanced
- Operating limits:
  - Pressure: 10 bar
  - Temperature: -20°C to +120°C
- Materials (common configuration for NU038SO-1):
  - Seal faces: Carbon (A) vs. Silicon Carbide (Q1)
  - Secondary seals: Viton (FKM)
  - Metal parts: 1.4571 / 316Ti stainless steel (corrosion-resistant)
  - Springs: Stainless steel
- Compatibility: KSB centrifugal pumps with 38 mm shaft
- Standards: Compliant with EN 12756 / ISO 21049;  RoHS compliant
Weight: 160 g
Dimensions: 150 x 90 x 60 mm
Country of origin: Germany
HS code: 8484.20
SKU:01-AA-05-11-04-6152429267206
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.