Speck Pumpen IN-VB 4-90-11F-3A5-015 Vertical Multistage In-line Centrifugal Pump
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
- Brand: Speck Pumpen
- Model: IN-VB 4-90-11F-3A5-015
- Type: Vertical Multistage In-Line Centrifugal Pump
- ID Number: 6240409067
- Technical Specs:
- Pump Type: Vertical, non-self-priming multistage centrifugal pump
- Number of Stages: 90
- Nominal Diameter: DN 32 or 5/4”
- Flow Rate (Q): 3.94 m³/h
- Head (H): 65 m
- Motor Power: 1.5 kW
- Motor: 3-phase, 400 V, 50 Hz, 2850 rpm
- Material:
  - Pump Casing/Hydraulics: Stainless steel AISI 304
  - Impellers: Stainless steel AISI 304
  - Shaft: Stainless steel AISI 304
  - Mechanical Seal: Unbalanced bellows seal
- Temperature Range: -15 °C to +100 °C
- Maximum Pressure: PN 25
- Connection: Flanged PN 16
- Additional Features:
  - High efficiency and long service life
  - Low noise operation
  - Easy maintenance with cartridge mechanical seal
  - Vertical in-line design for space-saving installation
  - Fixed design (IN-VB series)
Dimensions: 710 x 240 x 210 mm
Weight: 42 kg
Country of Origin: Germany
HS Code: 8413.70
SKU:BA-06-01-01-6152428834829
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.