Telemecanique ATS46D47N Altistart 46 Soft Starter
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
Brand: Telemecanique (Schneider Electric)
Model: Altistart 46
Type: Soft Starter
Part Number: ATS46D47N
Technical Specs:
- Power Rating: 22 kW (30 HP) at 400 V AC
- Rated Operational Current: 47 A
- Rated Voltage: 220 to 460 V AC - 1 Phase
- Frequency: 50/60 Hz
- Stop/Run - 20mA/24V DC
- Starting Method: Torque control, current limitation, voltage ramp
- Starting Torque: Up to 150% of rated torque
- Stopping Method: Soft stop, freewheel stop, braking ramp
- Auxiliary Relays: 2 programmable (1 NO + 1 NC)
- Analog Input: 1 (0-10 V or 4-20 mA)
- Digital Inputs: 5
- Digital Outputs: 2
- Communication: Modbus RTU
- Enclosure Rating: IP20
- Operating Temperature: -10°C to +40°C
- Storage Temperature: -40°C to +65°C
- Short Circuit Capacity: 5KA
* Damage to lower case - See image
- Dimensions: 330 x 240 x 180 mm
- Weight: 6.8 kg
Country of Origin: France
HS Code: 8504.40
SKU:CE-03-07-03-6152428185129
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.