Parker OSP-P Rodless Pneumatic Actuator – Model OSPP400000000350000000000
Stock: 6
Gear Icon Product description and type information
  • Product Overview:
  • Key Features:
  • Model: OSPP400000000350000000000
  • Series: OSP-P
  • Cylinder Type: Rodless Pneumatic Cylinder
  • Bore Diameter: 40 mm
  • Stroke Length: 350 mm
  • Max Stroke Length: Up to 6,000 mm (236.2 inches)
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Mounting Type: Profile Mounting
  • Port Size: G1/2
  • Operating Pressure: Up to 8 bar (116 psi)
  • Operating Temperature: -10°C to +80°C (14°F to 176°F)
  • Materials:
  • Body: Anodized Aluminum
  • End Caps: Aluminum
  • Sealing Band: Corrosion-resistant Steel
  • Cushioning Type: Pneumatic or Shock Absorbers
  • Position Sensing: Sensor slots on 3 sides
  • Corrosion Resistance: Yes
  • Performance Specifications:
  • Extend Stroke Force: 47 to 3,010 N (at 6 bar)
  • Retract Stroke Force: 47 to 3,010 N (at 6 bar)
  • Max Speed: Up to 30 m/s
  • Lifetime: Up to 8,000 km
SKU:01-BD-02-11-01-6152427267277
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.