Kinco SMC80S-0100-30WBK-5DCH-ENC08 AC Servo Motor
Regular price 558.00 SAR
Regular price Sale price 558.00 SAR
Stock: 2
Gear Icon Product description and type information
Brand: Kinco
Model: SMC80S-0100-30WBK-5DCH-ENC08
Type: AC Servo Motor
Part Number: SMC80S-0100-30WBK-5DCH-ENC08
Technical Specs:
- Servo Motor Type: AC servo motor, low-voltage series
- Rated Power: 1000 W
- Rated Torque: 3.18 Nm
- Rated Speed: 3000 rpm
- Maximum Torque: 9.54 Nm
- Maximum Speed: 4000 rpm
- Encoder Type: 2500 PPR incremental encoder
- Moment of Inertia: 0.25 kg·cm²
- Voltage: 48 V DC
- Rated Current: 26.4 A
- Insulation Class: F
- Protection Rating: IP65
- Ambient Temperature Range: 0°C to 40°C
- Holding brake: 24 V DC/4.0 Nm
- Additional Features:
  - Compact and lightweight design for easy integration
  - Low cogging torque for smooth operation
  - Brake option (30WBK indicates brake motor)
  - High overload capacity (300% for 1 second)
  - Modular compatibility for Kinco servo systems
- Certifications: CE, RoHS compliant
Dimension:
- Motor Flange Size: 80 mm x 80 mm
- Motor Length: 155 mm
- Shaft: With key (5DCH), diameter 19 mm
Weight: 3.4 kg
Country of Origin: China
HS Code: 8501.52
SKU:01-CA-11-03-02-6152427973994
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.