Moeller NZM7-125N Circuit Breaker
Regular price 1,315.00 SAR
Regular price Sale price 1,315.00 SAR
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
- Brand: Moeller (Eaton)
- Model: NZM7-125N
- Type: Circuit Breaker
- Part Number: NZM7-125N
- Technical Specifications:
- Rated Current (In): 125 A
- Adjustable Thermal Range: 80 – 125 A
- Number of Poles: 3-pole (3P)
- Rated Operational Voltage: 690 V AC
- Rated Insulation Voltage: 690 V
- Breaking Capacity:
- 25 kA @ 480 V
- 45 kA @ 230 V
- Trip Type: Thermal-magnetic
- Instantaneous Trip Range: 750 – 1500 A
- Frequency: 50 / 60 Hz
- Connection Type: Wire terminals
- Mounting: Panel / Switchgear installation
- Standards: IEC / EN 60947, UL, CSA
Weight: 2.0 kg
Dimensions: 185 x 105 x 120 mm
Country of Origin: Germany
HS Code: 8536.20
SKU:CE-03-04-07-6152429555563
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.