Seepex / EagleBurgmann MG1-G60-030 AQ1 VGG Mechanical Seal
Regular price 380.00 SAR
Regular price Sale price 380.00 SAR
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
- Brand: Seeppex / EagleBurgmann
- Model: MG1-G60-030 AQ1 VGG (MG1/30 - Z)
- Type: Mechanical Seal / Shaft Seal
- Part number: GRDB150300U01H0A7A7
Technical specifications:
- Shaft diameter: 30 mm
- Seal design: Elastomer bellows
- Materials: AQ1 VGG
  - Metal parts: Stainless steel
- Operating limits:
  - Temperature: -20°C to +120°C
  - Pressure: Up to 12 bar
  - Speed: Up to 10–12 m/s
- Direction of rotation: Independent
- Compatibility: Seepex progressive cavity pumps
Weight: 100 g
Dimensions: 65 x 65 x 64 mm (box)
Country of origin: Germany
HS code: 8484.20
SKU:DC-03-02-07-6152429056022
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.