Sick WTB11-2P2461 Photoelectric Sensor
Regular price 378.00 SAR
Regular price Sale price 378.00 SAR
Stock: 5
Gear Icon Product description and type information
  • Sick
  • WTB11-2B2461
  • Photoelectric Sensor
  • P/N: 1044442
  • Functional principle: Photoelectric proximity sensor
  • Functional principle detail: Background suppression
  • Housing design (light emission): Rectangular
  • Sensing range max.: 30 mm ... 1,100 mm 1)
  • Sensing range: 30 mm ... 800 mm
  • Type of light: Visible red light
  • Light source: PinPoint LED 2
  • Light spot size (distance): Ø 6 mm (200 mm)
  • Wave length: 660 nm
  • Adjustment: Potentiometer, 5 turns
    SKU:CA-05-04-02-6152426192143
    12 Months Warranty
    Order Today = Shipped Today
    Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
    Over 15.000 Satisfied Customers
    Delivery & Returns
    2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
    Why buy from us
    How we stand out:
    1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.