Asco SCG256B001VMS.24DC Solenoid Valve
Stock: 2
Gear Icon Product description and type information
Brand: ASCO (Emerson)
Model: SCG256B001VMS
Type: Solenoid Valve
Part Number: SCG256B001VMS.24DC
Technical Specs:
- Valve Function: 2/2 Normally Closed (NC)
- Actuation: Direct operated
- Port Connection: G 1/8 (ISO 228/1)
- Orifice Size: 1.6 mm
- Flow Coefficient (Kv): 0.08 m³/h
- Operating Pressure Differential: 0 to 10 bar
- Maximum Allowable Pressure: 15 bar
- Medium: Air, inert gas, water, oil
- Medium Temperature Range: -10°C to 60°C
- Ambient Temperature Range: -10°C to 60°C
- Body Material: Brass
- Seal Material: FPM (Fluoroelastomer)
- Voltage: 24 V DC
- Power Consumption: 4W
- Electrical Connection: Pluggable connector (per EN 175301-803, Form A)
- Enclosure Rating: IP65
- Manual Operator: Screw-type manual override (MS)
- Response Time: 10-20 ms
- Mounting: Via threaded ports or mounting holes
- Certifications: CE, complies with relevant EC directives, RoHS compliant
- Additional Features:
  - Compact design for fluid control applications
  - Quick disassembly of core tube for easy maintenance
  - Standard disc seal compatible with a wide range of fluids
  - No minimum operating pressure required
  - Suitable for industrial automation, HVAC, and fluid handling applications
Dimension: 50 x 30 x 70 mm
Weight: 160g
Country of Origin: Italy
HS Code: 8481.80
SKU:BC-04-08-03-6152427670664
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.