Schneider Electric C10H3TM025 Circuit Breaker
Regular price 12,152.29 TRY
Regular price Sale price 12,152.29 TRY
Stock: 1
Gear Icon Product description and type information
Brand: Schneider Electric
Model: 3P3D TM25D NSX100
Type: Circuit Breaker (Miniature Circuit Breaker, MCB)
Part Number: C10H3TM025
Technical Specs:
- Series: Multi 9 C10H
- Poles: 3-pole
- Rated Current (In): 25 A
- Rated Voltage (Ue): 230/400 V AC 50/60 Hz
- Breaking Capacity: 10 kA @ 600 V AC
- Tripping Curve: C
- Rated Insulation Voltage (Ui): 500 V AC
- Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 6 kV
- Energy Limitation Class: 3
- Operating Frequency: 50/60 Hz
- Protection Degree: IP20
- Mounting: Horizontal & Vertical
- Connection: Screw terminals
- Operating Temperature: -25 °C to +70 °C
- Storage Temperature: -40 °C to +85 °C
- Additional Features:
  - Positive contact indication (red/green flag)
  - Finger-safe terminals (IP20)
  - Compliant with IEC/EN 60898-1
Dimensions: 190 x 110 x 140 mm
Weight: 1.9 kg
Country of Origin: Poland
HS Code: 8536.30
SKU:CC-01-06-04-6152428866899
12 Months Warranty
Order Today = Shipped Today
Place your order before 16:00 CET and we’ll ship it the same day for fast and reliable delivery.
Over 15.000 Satisfied Customers
Delivery & Returns
2. Returns, email or call for your RMA number, without RMA number we can not provide a Refund.
Why buy from us
How we stand out:
1. We are a 100% Dutch company with a warehouse in The Netherlands.