Festo MS6-SV-1/2-C-10V24-5 Soft Start/Quick Exhaust Valve 8001469
庫存:1
Gear Icon Product description and type information
Brand: Festo
Model: MS6-SV-1/2-C-10V24-S
Type: Soft Start/Quick Exhaust Valve (Pneumatic, Electrically Actuated)
Part Number: 8001469
Technical Specs:
- Valve Function: 3 ports, 2 positions, monostable
- Pneumatic Connections:
  - Ports 1 and 2: 2 x G1/2" threaded (female)
  - Port 3: G3/4" threaded (female)
- Flow Rate: 5700 L/min
- Operating Pressure: 3 to 10 bar
- Supply Voltage: 24 V DC
- Power Consumption: 1.8 W
- Electrical Connection: 2-pin plug (pattern type C as per EN 175301-803)
- Manual Override: Non-detenting on pilot solenoid valve, detenting on exhaust valve
- Reset Type: Mechanical spring reset
- Pilot Air Supply: Internal
- Sealing Principle: Soft sealing
- Valve Type: Piston spool valve
- Operating Medium: Compressed air in accordance with ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
- Media Temperature Range: 0°C to 50°C
- Ambient Temperature Range: 0°C to 50°C
- Housing Material: Die-cast aluminum
- Seal Material: NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
- Enclosure Rating: IP65
- Mounting Type: In-line installation
- Safety Function: Exhausting and prevention of unexpected start-up (pressurization)
- Corrosion Resistance: CRC 2 (moderate corrosion stress)
- Additional Features:
  - Gradual pressure build-up to minimize system stress
  - Rapid exhaust for faster cycle times
  - Non-detenting/detenting manual override for flexible operation
  - Designed for integration into compressed air treatment systems
- Certifications: CE compliant
Dimensions: 180 x 90 x 70 mm
 Weight: 1 kg
Country of Origin: Germany
HS Code: 8481.20
SKU:DA-04-07-01-6152427738715
12 個月保固
今天下單 = 今天出貨
請於中歐時間16:00前下單,我們將於當日發貨,確保快速且可靠的送達。
超過15,000名滿意的顧客
配送與退貨
為什麼選擇從我們這裡購買
我們的優勢:
1. 我們是一家100%荷蘭公司,倉庫位於荷蘭。